15 paź 2020

EMPATIA WYMAGA WYSIŁKU

 


Czy można nauczyć się empatii?

Empatia jest niezbędna dla rozkwitu relacji międzyludzkich; dla liderów, aby dobrze przewodniczyć innym; dla trenerów i terapeutów, którzy pomagają; dla rodziców i ich dzieci, aby stworzyć zdrowe więzy rodzinne. Mimo wszystko ludzie w Twoim otoczeniu mogą próbować uniknąć empatycznych zachowań. Jak często czujesz, że np. Twojemu partnerowi brakuje empatii? Albo że Twoje dorosłe dzieci po prostu już się nie przejmują czymś, czemu wcześniej okazywały znaczną część uwagi?


EMPATIA A ZDOLNOŚCI POZNAWCZE

Cóż, wyniki 11 badań z danymi pozyskanymi od 1204 uczestników (Cameron i in., 2019) sugerują, że w obliczu wyboru, ludzie unikają empatii, ponieważ po prostu uważają ją za wymagającą zbyt wiele wysiłku. Osoby biorące udział w badaniach raczej unikały empatii, niż decydowały się ją okazać, a kiedy wmanipulowano ich w przekonanie, że okazywanie empatii z ich strony jest skuteczne, wybierali o wiele częściej zachowanie empatycznej postawy, niż poprzednio. Badanie podkreśliło również, że uczestnicy uznawali empatię przez dłuższy okres za wysiłek wymagający większego wysiłku, ponownie wskazując na odkrycie, że unikamy empatii z powodu wymagań poznawczych, jakie na nas nakłada.


EMPATIA WYMAGA WYSIŁKU

Oczywiście wszyscy mamy różne zdolności do empatii, np. psychopaci nie mają zdolności do okazywania empatii i badania faktycznie pokazują, że w ich przypadku regiony przyjemności aktywują się podczas myśli  związanych z doświadczaniem bólu, ale w przypadku „zdrowych” mózgów niewątpliwie spotykamy ludzi, którzy wykazują większą zdolność okazywania empatii, niż pozostali. Są to ludzie, którzy tworzą wspaniałych liderów, trenerów, terapeutów, nauczycieli, pisarzy, pracowników charytatywnych, itd..


Jak więc nauczyć się okazywać empatię innym? Tutaj znajdziesz trzy łatwe do wdrożenia, pomocne strategie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

JAK PRAKTYKOWAĆ MINIMALIZM W ŻYCIU?

  Proste życie = szczęśliwe życie! Naucz się, jak praktykować minimalizm w życiu i czerpać radość z najdrobniejszych jego elementów. To wcal...